Oralna kirurgija je grana dentalne medicine koja obuhvaća različite kirurške zahvate u usnoj šupljini.
Najčešći oralno - kirurški zahvati su vađenje zubi, resekcija korijena zuba te ugradnja implantata.
Oralna kirurgija obuhvaća sve zahvate koji zahtijevaju rezanje ili uklanjanje tkiva ili zubi iz usne šupljine.
Promjene u usnoj šupljini događaju se neprestano i zahtijevaju stalne popravke kako bi se smanjila daljnja oštećenja i ispravile estetske i funkcionalne nepravilnosti. Razlozi vađenja zubi različiti su i uključuju širok raspon promjena u usnoj šupljini poput pojave karijesa, upalnih bolesti usne šupljine ili nicanja umnjaka koje je potrebno ukloniti. Sve ove promjene utječu na izgled usne šupljine i, ako se ne liječe kirurškim putem, mogu dovesti do nepoželjnih posljedica za pacijente.
Apikotomija - odstranjivanje vrška korijena zuba
Riječ je o kirurškom zahvatu kod kojeg se odstranjuje vršak korijena zuba s okolnim upaljenim tkivom (cista, granulom).
Ovaj zahvat izvodi se kod pacijenata kod kojih endodontskim liječenjem nije postignuto izlječenje patološkog procesa. Apikotomija se izvodi u lokalnoj anesteziji i bezbolna je.
Prije zahvata potrebno je endodontski izliječiti zub. Tijekom zahvata zareže se i podigne zubno meso kako bi se moglo doći do vrha korijena zuba gdje se nalazi patološki proces.
Svrdlom se uklanja vrh korijena zuba zajedno s upalnim procesom te se biokompatibilnim materijalom zabrtvi ulaz u korijenski kanal.
Terapija završava šivanjem zubnog mesa. Apikotomija je mali kirurški zahvat koji omogućava da se očuva zub i spriječi njegovo vađenje.
Saznajte cijenu odstranjivanja vrška korijena zuba:
Alveotomija – uklanjanje umnjaka
Ovim kirurškim zahvatom uklanjaju se impaktirani i retinirani umnjaci te zubi koje nije moguće izvaditi uobičajenim načinom.
Umnjaci su zubi koji posljednji niču u čeljustima i kod većine ljudi njihov rast ne stvara veće probleme osim privremene boli tijekom izbijanja.
Problem može nastati ako nemaju dovoljno mjesta za pravilan rast ili pak krenu rasti krivo zbog čega uzrokuju krvarenje okolnih zuba i uzrokuju upalu.
Vađenje umnjaka nije kompliciran zahvat i radi se rutinski, najčešće pod lokalnom anestezijom.
Nakon zahvata može doći do oticanja, no to je normalna pojava koju se može sanirati hladnim oblozima. Ponekad je potrebno nekoliko dana jesti mekšu hranu.
Ukoliko se javi neki od ovih problema, savjetujemo da posjetite stomatologa koji će preporučiti određenu dijagnostiku kako bi se utvrdilo jeste li kandidat za uklanjanje umnjaka:
Saznajte cijenu uklanjanja umnjaka:
Regeneracija kosti
Gubitak zuba s vremenom dovodi i do gubitka kosti.
Za ugradnju implantata, potrebno je da alveolarni greben bude dovoljno visok i širok, kako bi implantat bio stabilan.
Ako dođe do gubitka kosti, potrebno je napraviti povećanje kosti (augmentaciju) kako bi se u nju mogao uspješno ugraditi implantat.
Ovim se postupkom presađuje vlastita kost ili se ugrađuje umjetna.
Nakon presađivanja vlastite kosti ili nadogradnje sintetičkim materijalima, treba pričekati 4 do 9 mjeseci kako bi došlo do potpune osteointegracije, odnosno srastanja s okolnom kosti.
Stomatolog će nakon pregleda, a u dogovoru s klijentom, odlučiti koja je metoda najbolja uzimajući u obzir količinu i mjesto ugradnje implantata.
Saznajte cijenu regeneracije kosti:
Podizanje sinusa (sinus lift)
Stavljanje implantata je moguće jedino ako preostali alveolarni greben ima dovoljan volumen koji će držati implantat.
Gubitkom zuba, volumen kosti se smanjuje.
Postupkom podizanja dna sinusa dodajemo kost u sinusnu šupljinu u gornjoj čeljusti.
Pri tom se postupku koriste umjetni materijali, ali postoji i mogućnost ugradnje vlastite kosti.
U pojedinim slučajevima podizanje dna sinusa može se raditi paralelno s ugradnjom implantata.
Ako nema kosti, potrebno je 6 do 8 mjeseci kako bi se dobio adekvatan volumen.
'Sinus lift' je rutinska operacija koja se izvodi pod lokalnom anestezijom, a već nakon 2-3 dana možete se vratiti svojim redovnim aktivnostima.
Saznajte cijenu podizanja sinusa:
Oporavak nakon zahvata oralne kirurgije
Više o načinima plaćanja i cijenu zahvata možete provjeriti u aktualnom cjeniku Poliklinike Bagatin:
Apikotomija je kirurški zahvat kod kojeg se odstranjuje vršak korijena zuba s okolnim upaljenim tkivom (cista, granulom).
Ukoliko se granulom ili cista ne uklone vađenjem korijena zuba, pristupit će se vađenju cijelog zuba.
Nakon zahvata ćete 2 – 3 dana osjećati bolove te je moguće minimalno krvarenje. Preporuča se prva 24 sata ne ispirati usta, izbjegavati tople napitke, konzumaciju alkohola i pušenje.
Nakon zahvata ćete moći normalno pričati. Moguća je pojava otekline, ali ne predstavlja opasnost. Da biste je izbjegli, prvih 12 sati poslije zahvata stavljajte svakih 15 do 30 minuta led (zamotan u plastičnu vrećicu i tkaninu) ili hladne obloge na kožu iznad operiranog mjesta.
Apikotomiju nije moguće napraviti u slučaju vrlo kratkih korijena, korijena pomičnih zubi i korijena koje je zahvatila difuzna upala.
Umnjak se može vaditi i ako nije u potpunosti izrastao. To je tzv. retinirani umnjak koji najčešće nije izrastao radi pogrešnog smjera rasta, predubokog položaja zametka zuba, oštećenja zametka itd.
Prije alveotomije je potrebno napraviti rendgenski snimak iz kojeg se vidi položaj zuba.
Zahvat alveotomije prosječno traje 30 – 45 min.
Nakon zahvata ćete 2 – 3 dana osjećati bolove te je moguće minimalno krvarenje. Preporuča se prva 24 sata ne ispirati usta, izbjegavati tople napitke, konzumaciju alkohola i pušenje.
Kada nestane utrnulost od anestezije, možete jesti. Preporuča se izbjegavati tople napitke i vruću hranu te ne konzumirati zrnatu i sličnu hranu koja se može nakupljati u rani.
Regeneracija kosti povećava šanse za uspješnost ugradnje implantata. Za ugradnju implantata, potrebno je da alveolarni greben bude dovoljno visok i širok, kako bi implantat bio stabilan. Ako dođe do gubitka kosti, potrebno je napraviti povećanje kosti (augmentaciju) kako bi se u nju mogao uspješno ugraditi implantat.
Regeneracija kosti ne donosi rizike, niti moguće probleme. Kod vrlo malog broja slučaja se može dogoditi da organizam odbacuje ugrađenu kost, ali je iznimno rijetko.
Regeneracija kosti se izvodi u slučaju gubitka vlastite kosti te u tom slučaju predstavlja jedini siguran način za ugradnju implantata.
Podizanje sinusa je potrebno u slučaju smanjenja volumena kosti koje se događa zbog gubitka zuba.
Zatražite svoj termin za konzultacije, zahvat ili tretman putem našeg sigurnog online obrasca.
Naše osoblje kontaktirati će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila, i ponuditi termin koji Vam najviše odgovara.
Telefon:* | +385 1 46 10 225 | |
* Jedinstven broj za sve Poliklinike | ||
Email: | info@bagatin.hr |
Green Gold Tower Ul. Grada Vukovara 269a/10, 10000 Zagreb |
|
Donji grad Frana Folnegovića 1c/1, 10000 Zagreb |
|
Dioklecijan Hotel & Residence Kranjčevićeva 45/1, 21000 Split |
Parkiranje u podzemnoj garaži Green Gold centra, Zagreb. Za detaljnije informacije preuzmite kartu |
Naša web-stranica upotrebljava kolačiće kako bismo Vas zapamtili i razumjeli kako upotrebljavate našu web-stranicu. Ako se ne slažete s našom upotrebom kolačića, promijenite svoje preferencije u "postavkama kolačića". Ovdje možete pročitati više o kolačićima. U suprotnom, slažete se s upotrebom kolačića onako kako su trenutačno postavljeni.